Цироз - це стан, при якому відбувається заміщення печінкової тканини фіброзом (щільною сполучною тканино) в результаті хронічного запалення, що викликано вірусним гепатитом В або С, алкогольною або неалкогольною жировою хворобою печінки (стеатогепатоз), або іншими чинниками. Про те, що таке цироз, що є його ознаками і що допомагає уникнути хвороби – розповідає завідувачка абдомінального відділення Рівненського обласного протипухлинного центру Маргарита Пісецька.
Простими словами під час цирозу печінка із ніжної, однорідної, гладенької стає щільною та горбистою і перестає повноцінно виконувати свої функції. А функцій у печінки дуже багато. Відповідно, циротичні зміни печінки призводять до порушення функціонування всього організму. Від травної системи до ментального статусу людини.
Ці зміни формуються повільно, роками, іноді впродовж 10-20 років. І ніяких скарг може не бути аж поки у організму не вичерпаються резерви компенсації. І тоді пацієнт звертається до лікаря з такими проявами:
- Асцит
- кровотеча з вен стравоходу
- гіперспленізм
- енцефалопатія
- жовтуха
- тромбоз ворітної вени
- рак печінки
Лікувати пацієнта на цьому етапі складно, малоефективно і, як правило, це все має тимчасовий ефект.
Хочу наголосити на важливості профілактичних обстежень, які здатні врятувати життя.
- Кожна людина хоч раз в житті повинна зробити УЗД черевної порожнини, навіть без скарг (це моя особиста рекомендація без посилань на гайди та рекомендації ВООЗ):
- Якщо Ви ніколи не робили тест на вірусні гепатити - зробіть
- Якщо чули, що у Вас гепатит від лікаря і не звернули увагу (дуже часто таке чую) - зробіть аналіз на гепатити
- Якщо у Вас позитивний аналіз на гепатит та Ви його ніколи не лікували – одразу ж зверніться до інфекціоніста
- Маєте цироз будь якого походження - Вам треба проходити УЗД та аналіз на АФП кожні 6 місяців, як скринінг раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми)