У ПЕРШУ СУБОТУ ЖОВТНЯ щорічно відзначають
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СТОМОВАНИХ ХВОРИХ.
Цей день покликаний проінформувати суспільство про актуальність даної проблеми та та привернути увагу до важливості соціальної та медичної реабілітації таких хворих.
Стома — це штучний отвір порожнистого органу, створений хірургічним шляхом на шкірі черевної стінки для виведення вмісту кишківника або сечі. У 90% випадків формування стоми є наслідком онкологічних захворювань, рідше — через неспецифічний виразковий коліт, хворобу Крона чи інші патології кишківника. Стоми бувають постійні, тобто пожиттєві, та тимчасові.
Формування стоми вносить суттєві обмеження в життя людини і значно знижує його якість. Зазвичай, такі люди замикаються в собі, уникають контактів з друзями та знайомим, ведуть усамітнений спосіб життя.
Стомованим хворим дуже важко психологічно адаптуватись до нових особливостей свого організму, що спричиняє відчуття фізичної і психологічної неповноцінності, формування заниженої самооцінки та високого ступеня незадоволеності життям.
Харчування відіграє важливу роль в процесі адаптації пацієнта до життя зі стомою. Враховуючи індивідуальні особливості кожного організму, стомований пацієнт після виписки зі стаціонару повинен виробити власний режим харчування і це питання варто обговорити виключно з лікуючим лікарем.
І, головне, пам'ятайте – життя зі стомою може бути не менш яскравим та наповненим, ніж до того, як стома з'явилась у вашому житті. Адже життя триває, насолоджуйтесь кожною його миттю!