З року в рік онкологічні захворювання безперервно займають сумне лідерство в структурі смертності населення усього світу, й з року в рік медична та наукова спільноти докладають максимальних зусиль, аби дана група захворювань займала менш низькі позиції в цьому списку, що можливо завдяки впливу на дві основні ланки - раннє виявлення захворювання та ефективність методів його лікування. Звичайно найкращих результатів можна досягти завдяки одночасному впливу на кожну з цих ланок, однак, якщо з кожним роком підходи до лікування раку постійно вдосконалюються та докорінно змінюються, відносно його раннього виявлення спостерігається менш позитивна динаміка.
Дотепер доцільність скринінгових досліджень підтверджено лише для раку молочної залози, раку простати, раку шийки матки, колоректального раку та раку легень (для осіб високої групи ризику).
Проте, слід відзначити, що онкологія в останні десятиріччя розвивається дуже стрімко і різнопланово: з'являються нові хіміопрепарати, розвивається таргетна та імунотерапія, широко застосовуються малоінвазивні хірургічні технології та прогресивне обладнання для прицільної променевої терапії. Це дозволяє онкологам досягти позитивних результатів у онкопацієнтів з діагнозами, які ще донедавна вважались невиліковними.
Але не забувайте, що головним була та залишається багатовекторна профілактика онкозахворювань та виявлення їх на ранніх стадіях.